طرح ملی بررسی و کنترل سلامت کالا

1394/3/3 0:0

دریافت فایل کامل اینجا را کلیک کنید

 

تهیه شده از شبکه بهداشت  دشتستان

 

 

 

 

در حال حاضر، فرآورده‌های آرایشی هر کدام با جاذبه‌های متفاوتی جزو کالاهای پرمصرفهستند. به طوریکه سن استفاده از این کالاها رو به کاهش است .  از طرفی، فرآورده‌هایبهداشتی نیز با تنوع بسیار بطورروزمره در ارتباط با حفظ بهداشت فردی استفاده می‌شوند . با توجه به این مهم، سرانه مصرف این محصولات در حال افزایش است و بر اساس آمار کشور ما مقام سوم را در خاور میانه داراست.
همچنین این فراورده ها به دلیل کوچک بودن مستعد قاچاق و تقلب هستند . اکثر این فرآورده ها ساخت پاکستان و چین هستند و از مواد بسیار نامرغوب و بگونه ایی تهیه می شوند که از نظر ظاهرکاملا شبیه نمونه اصلی کالا و عمدتا نمونه های تقلبی ساز از مارک های معروف هستند.
 
با توجه به این موضوع، فرآورده‌های آرایشی مورد سودجویی قرار گرفته ، بطوری که با تقلب در ساخت و بسته‌بندی ، این فرآورده‌ها را پایینتر از قیمت واقعی در مکانهایی چون سوپرمارکت‌ها، ترمینال‌های مسافربری، بازارچه‌های مرزی و جمعه بازارها عرضه می‌کنند. با خرید محصولات غیرمجاز و غیر بهداشتی که با سلامت افراد ارتباط مستقیم دارد و در بنادر کشورهای واسط و لنج ها در شرایط نامطلوب مانده و محتویات آنها عملا چیزی جز سموم و میکروارگانیسم های مضر نیست ،مشکلاتی مانند بیماری های چشم ، مو و حساسیت های پوستی موضعی ، آکنه ، صدمات کبدی ناشی از استفاده از سموم غیر مجاز در ساخت ، زخم های پوستی و سرطان ، کم کاری غدد فوق کلیوی ، پیری زود هنگام و صدمات جبران ناپذیر به پوست و ده ها عارضه دیگر از این دست را در پی دارد . این افراد ناچارند با مراجعه به متخصص هزینه‌های چندین برابری را برای درمان سلامتی از دست رفته خود صرف کنند.جهت بهبود این وضعیت طرح ملی بررسی و کنترل سلامت کالا که اقدامی نوین در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز می باشد ، زیر نظر سازمان غذا و دارو با هدایت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آغاز گردید که توانسته است گام موثری در ارتقاء سلامت جامعه بردارد.

کلمات کلیدی:
سلامت.کالا.مجاز.غیر.مجاز    

تاریخ بروز رسانی:   3 خرداد 1394

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ | فايل متن
< >