درمان تپش قلب

1396/9/1 0:0
درمان تپش قلب

اصول درمان تپش قلب، بر حذف عامل به وجود آورنده (دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل)، تشخیص و درمان بیماری‌های همراه (پرکاری تیروئید، افت قند خون، علائم یائسگی و اضطراب) استوار است که در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس‌ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت‌های ورزشی نامتناسب تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.
درمان تغذیه ای تپش قلب

**ویتامین
به نظر می‌رسد ویتامین
C خوراکی احتمال وقوع مجدد ضربان نامنظم قلب که تحت عنوان فیبریلاسیون دهلیزی شناخته شده است را کاهش می‌دهد. از منابع ویتامین C می‌توان به فلفل، مرکبات، کلم بروکلی، توت فرنگی، طالبی، انبه و گوجه‌فرنگی اشاره کرد.
**انار 
مصرف انار در علاج تپش قلب مفید است و قلب را جلا می‌دهد.
**انگور  
مصرف انگور در درمان بیماری‌های قلبی موثر است. انگور برای تپش قلب و تسکین درد عضلات قلب بسیار موثر است. استفاده از آب انگور برای بیمارانی که در معرض خطر حمله قلبی هستند توصیه شده است. مصرف روزی یک لیوان آب انگور می‌تواند تپش قلب را تسکین دهد.
**زالزالک
مهم‌ترین فایده زالزالک برای قلب، تنظیم کردن حرکات نامنظم آن است و از تپش قلب و ضربان سریع آن جلوگیری می‌کند. زالزالک در درمان آنژین و تصلب شرایین نیز موثر است.
**بهار نارنج 
بهارنارنج همان گل‌های درخت نارنج است که دارای بوی معطر و طعم مطلوبی است. این گل تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بین می‌برد. برای رفع کم‌خونی یا بی خوابی مفید است، قبل از خواب عرق یا دم‌کرده آن را بنوشید.
آب بهارنارنج اثر آرام بخش و ضد تشنج دارد. بهار نارنج برای رفع کم‌خونی یا بی‌خوابی مفید است، قبل از خواب عرق یا دم‌کرده آن را بنوشید.
این گل آرامش‌بخش است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می‌دهد.
 ** گل گاو زبان 
گیاه دارویی گل گاوزبان گیاهی است علفی و پرطرفدار که در درجه نخست برای بیماری‌های مغزی و در درجه دوم برای بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. گل گاو زبان ایرانی معروف‌ترین نوع این داروی گیاهی است. از گل، برگ و سرشاخه‌های گل‌دار گل گاو زبان استفاده می‌شود و مواد مۆثره آن موسیلاژ، صمغ، روغن فرار و تانن است.
گل گاو زبان شادی‌آور، رقیق‌کننده خون، مقوی قلب، رفع کننده اضطراب و دلهره، از بین برنده افسردگی و کاهنده فشارخون و تپش قلب است. مصارف دارویی این گیاه به صورت محلی بدین صورت است که گل‌های آبی گل گاو زبان را خشک کرده و دم‌کرده آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. این گیاه در سرماخوردگی به عنوان معرق و کاهش دهنده فشارخون مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین خاصیت آرام‌بخشی دارد.
 **بـه‌لیمو  
به‌لیمو گیاهی به صورت درختچه است که از برگ آن استفاده می‌شود. این گیاه از قدیم در طب سنتی ایران به عنوان آرام‌بخش، ضد تشنج، ادرارآور، رفع کننده سرگیجه و تپش قلب مورد استفاده بوده و در حال حاضر نیز از آن استفاده می‌شود.
1 قاشق غذاخوری به‌لیمو را در یک قوری حاوی 2 لیوان آب جوش به همراه مقداری نبات دم‌کرده و میل کنید.
 **اسطوخودوس  
اسطوخودوس گیاهی است چندین ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگ‌های متقابل، باریک، دراز سبزرنگ و پوشیده از کرک‌های سفید پنبه‌ای. گل‌های آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله می‌باشد.
قسمت مورد استفاده این گیاه، گل‌ها و سرشاخه‌های گل‌دار آن است. اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد.  طعم آن تلخ است و به علت بوی مطبوع آن در عطرسازی مصرف می‌شود. اسطوخودوس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و تپش قلب را بر طرف می‌کند.
حدود 5 گرم سرشاخه گل‌دار و یا گل این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. مقدار مصرف این دم‌کرده 4-3 فنجان در روز است.
 **کندر  
کندر در حقیقت صمغ گیاهی به همین نام است که مزه‌ای گس و تلخ دارد. این صمغ از زمان‌های بسیار قدیم توسط درمانگران طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده بوده و امروزه نیز به 3 صورت خوراکی، موضعی و بخور مصرف می‌شود.
درمانگران طب سنتی ایران معتقدند کندر موجب بهبود تپش قلب می‌شو
 


تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >